Nowy Ład – najczęściej zadawane pytania

Spis treści

Czy Nowy Ład znacząco wpłynie na leasing auta firmowego?

Nowa ustawa dotknie równie mocno posiadaczy aut zakupionych w leasingu. W momencie kiedy przedsiębiorca zdecyduje się kupić samochód, po czym przenieść go do majątku osobistego ma obowiązek zapłacić i podatek dochodowi i VAT. Dodatkowo wydłużony również został okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami, wcześniej było to 6 miesięcy obecnie do 5 lat.

Nowy próg podatkowy oraz kwota wolna od podatku – jak to wygląda obecnie?

Nowe zmiany spowodują zwiększenie wysokości kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych w skali rocznej dla podmiotów korzystających z rozliczenia PIT za pomocą skali podatkowej.
Ważnym aspektem jest również to, że zmieni się kwota graniczna dochodu dla drugiego progu podatkowego. Dla osób, zarabiających do maksymalnie 120 tysięcy złotych stawka podatku będzie wynosiła 17%. Natomiast jeśli przekroczymy tą kwotę wtedy stawka podatku wzrośnie aż do 32%.
Nowy Ład wprowadził również zwolnienie z PIT-u dla seniorów na zatrudnieniu. Obejmuje ono osoby pracujące na etacie, zleceniu bądź też przedsiębiorców, którzy rozliczają się zgodnie ze skalą podatkową, liniową czy ryczałtem z przychodów ewidencjonalnych.

Czy Nowy Ład ma w planach wprowadzenie nowych ulg podatkowych? (ulga od sportu, edukacji i kultury

Krótko mówiąc owszem, ulgi będą dostępne dla przedsiębiorców chcących wspierać naukę, edukacje, kulturę i sport. Za pośrednictwem tej ulgi przedsiębiorcy, poza możliwością zaliczenia wydatków poniesionych na wyżej wymienione cele do kosztów uzyskania przychodów mają prawo zyskać do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% tych wydatków. Kwota odliczenia nie będzie jednak mogła przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w danym roku podatkowym. Odliczenia przedsiębiorca ma dokonać w zeznaniu rocznym.

Na czym polega program VOLUNTARY DISCLOSURE?

Program powstał w celu aby podatnik mógł uzyskać możliwość złożenia do urzędu skarbowego wniosku o opodatkowanie nieujawnionych dotąd dochodów 8 procentowym ryczałtowym podatkiem dochodowym. Przedstawiony w ten sposób dochód ma być zwolniony z dodatkowego opodatkowania i z możliwych dodatkowych odsetek. Wniosek o opodatkowanie ma podlegać opłacie w wysokości 1 procenta dochodu o ile nie przekroczy normy od 1000 zł do 30 000 zł. Wniosek będzie można złożyć w terminie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Podatnik będzie musiał płacić obowiązujący ryczałt w terminie 30 dni odliczając po dniu złożenia wniosku. Możliwość skorzystania z programu jest jednokrotna.

Czy ryczałt z tytułu używania samochodów służbowych dla celów prywatnych będzie faktycznie zależny od mocy, a nie pojemności silnika?

Wysokość ryczałtów w związku z używania samochodów służbowych dla celów prywatnych nie zmieni się. Wciąż wynoszą 250 zł albo 400 zł. Zmianą ulegnie natomiast wskaźnik, od którego będzie zależała wysokość ustalanego pracownikowi ryczałtu. Na ten moment ryczałt uzależniony jest od pojemności silnika. Po zmianach, które niebawem mogą wejść w życie ma być uzależniony od mocy silnika. Ryczałt w wysokości 250 zł miesięcznie ma być ustalany dla samochodów o mocy silnika 60 kW. Sprostowaniu ulegnie również wzmianka, że ryczałt w tej wysokości będzie ustalany pracownikom wykorzystujących do celów prywatnych samochód firmowy zasilany napędem elektrycznym albo napędzany wodorem. Co do pozostałych samochodów ryczałt ma wynosić 400 zł

Sprawdź ofertę Wirtualnego biura na stronie katodesk.com

© Copyright 2022 Katodesk - All Rights Reserved