Coworking w czasie pandemii

Spis treści

Coworking w dobie pandemii

Coworking jest odpowiedzią na zmieniający się model pracy: z biurowców przechodzimy na system zdalny, zyskując możliwość wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca. Nie każdy ma jednak warunki, by pracować w domu, dlatego idealnym rozwiązaniem okazują się biura coworkingowe. Konieczność dostosowania pracy w biurach do norm bezpieczeństwa, polegających na zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy stanowiskami, sprawiła, że w siedzibach firm zaczęło brakować miejsc dla wszystkich pracowników. Z tego względu pracodawcy rozglądają się za najmem krótkoterminowym. Niskie koszty, dostęp do wielu wygód, nawiązywanie nowych relacji biznesowych to tylko kilka z wielu zalet.

Coworking – działanie na specjalnych warunkach

Praca w dobie pandemii może przysparzać dodatkowych problemów, dlatego część osób rezygnuje z wynajmu stanowisk w coworkingach. Ci, którzy zostają, są zadowoleni z możliwości przebywania w biurach coworkingowych, które często stanowią dla nich jedyne miejsce do wykonywania obowiązków. Firmy szukają oszczędności by przetrwać. Jedną z nich jest rezygnacja z najmów długoterminowych na rzecz krótkoterminowych, takich jak coworking, który okazuje się idealnym środkiem do zawalczenia o swój biznes.

Biura serwisowe, będące tanią alternatywą wynajmu całych lokali, wciąż działają normalnie i zachęcają do skorzystania z ich usług, podkreślając bezpieczeństwo i stosowanie właściwych środków higieny. Coworking i jego środki ochrony:

  • konieczność dezynfekcji rąk przez wszystkie osoby wchodzące do pomieszczenia, dzięki zamontowaniu przy wejściu dystrybutorów z płynami dezynfekującymi,
  • częsta dezynfekcja najczęściej dotykanych przedmiotów i powierzchni – klamek, blatów, paneli urządzeń biurowych, łazienek, kuchni,
  • przebywanie w mniejszych przestrzeniach, stanowiska pracy umiejscowione w mniejszych pokojach,
  • wprowadzenie zakazu organizacji dużych eventów, spotkań biznesowych, szkoleń czy konferencji, przekraczających maksymalną liczbę 5 osób,
  • przemieszczanie się we wspólnych pomieszczeniach w maskach ochronnych,
  • stała kontrola poprzez wykorzystanie systemu monitoringu.

Dostępność sal konferencyjnych

Coworking to również możliwość krótkiego wynajmu sal konferencyjnych, tylko na spotkania biznesowe. W przypadku prowadzenia działalności związanej z częstym kontaktem z klientem, koniecznym jest rezerwacja dodatkowych pomieszczeń, w celu szczegółowe omówienia konkretnych tematów. W obecnym kryzysie prowadzenie standardowego wynajmu sal może być utrudnione, choć zdarzają się sytuacje, w których fizyczne spotkanie z kontrahentem jest niezbędne. Na tak wyjątkowe wydarzenia również należy być przygotowanym – uwzględniając wszystkie wymienione zasady związane z higieną, dezynfekcją i przestrzeganiem wspólnych reguł, możliwe jest przygotowanie do bezpiecznych spotkań w niewielkim gronie.

Coworking – spodziewany powrót wynajmujących

Zmiany, które nastąpiły w coworkingu nie ograniczają się wyłącznie do nowych zasad sanitarnych. Biura chętniej wprowadzają możliwość podpisywania umów z krótszym okresem wypowiedzenia. Tego rodzaju zabezpieczenia stanowią szansę na pozyskanie nowych klientów oraz zatrzymanie obecnych. Z przeprowadzanych na świecie badań wynika, że ponad 70% wynajmujących chętnie powróci do biur coworkingowych, uznając je za najlepsze miejsce na rozwój.

Sprawdź, jak wygląda coworking w Katodesk. Wpadnij do nas na darmowy dzień testowy!

© Copyright 2020 Katodesk - All Rights Reserved